Szkoła Podstawowa im mjr. H. Dobrzańskiego "Hubala"

Szkoła Podstawowa im mjr. H. Dobrzańskiego "Hubala"

66-320 Trzciel
ul. Kościuszki 21
Tel.: (95) 743-12-18/19, Fax: (95) 743-12-18

zetrzciel@zetrzciel.szkolnastrona.pl

Kalendarium

Niedziela, 2024-05-19

Imieniny: Celestyny, Iwony

Kartka z kalendarza

2 maja Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej świętujemy 2 maja. Tego samego dnia obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

 

Wybór tej daty nie był przypadkowy. Chodziło o wybór dnia, w którym Polakom towarzyszy refleksja o szczytnych kartach historii Polski, wypełnienie wolnego dnia pomiędzy świętami narodowymi, oraz podkreślenie obchodów Światowego Dnia Polonii.

W ustawie z 2004 r., która wprowadziła Dzień Flagi, znalazły się także ważne regulacje dotyczące posługiwania się flagą. Zezwala ona każdemu obywatelowi na umieszczanie barw Rzeczypospolitej Polskiej na swoich domach, balkonach i innych widocznych miejscach. Wcześniej przepisy dopuszczały taką możliwość tylko w ściśle określonych sytuacjach, na przykład z okazji świat państwowych. Wywieszenie flagi bez powodu było przed 2004 r. wykroczeniem.

Z okazji Dnia Flagi organizowane są różnego rodzaju akcje i manifestacje patriotyczne. Powszechne stało się noszenie w tym dniu kokardy narodowej w biało-czerwonych barwach. Zwyczaj ten spopularyzował prezydent Lech Kaczyński. Był kontynuowany przez Bronisława Komorowskiego, a obecnie również przez Andrzeja Dudę.

 

Miniprzewodnik „Biało-Czerwona”

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji od lat propaguje zasady prezentowania flagi zgodnie z tradycją i honorem. Zachęcamy do zapoznania się z miniprzewodnikiem MSWiA, dzięki któremu możemy m.in. przypomnieć najważniejsze różnice między flagą a barwami narodowymi.

Flaga Rzeczypospolitej Polskiej składa się z dwóch poziomych pasów równej szerokości, białego  u  góry i czerwonego u dołu, w proporcjach 5:8. Powszechny zwyczaj umieszczania napisów i rysunków przez kibiców obserwujących zawody sportowe jest dopuszczalny wyłącznie na barwach narodowych. Te ostatnie nie mają określonych proporcji.

Istnieje wiele form eksponowania barw narodowych np. przez noszenie ich w postaci biało-czerwonej kokardy narodowej w klapie płaszcza, marynarki lub żakietu.

Miniprzewodnik przypomina, że na terenie RP flaga państwowa ma zawsze pierwszeństwo przed innymi flagami. Te oraz inne ciekawostki związane z polskimi barwami narodowymi można znaleźć w miniprzewodniku.

Dzień Flagi został ustanowiony przez Sejm w 2004 roku. To święto, które ma wyrażać szacunek do flagi i propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych.