Wycieczka klas trzecich do Muzeum i do Komendy Powiatowej Policji w Międzyrzeczu

We wtorek 18 lutego klasy trzecie wraz z wychowawcami wybrały się na wycieczkę do Międzyrzecza.  Odwiedziły Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej im. Alfa Kowalskiego oraz Komendę Powiatową Policji.

Rozpoczęliśmy swoją przygodę w Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej im. Alfa Kowalskiego. Przewodnik przywitał nas w sali, która posiada największą w Polsce kolekcję portretów trumiennych. Znajdują się tu portrety o charakterze reprezentacyjnym, przedstawiające przede wszystkim wizerunki międzyrzeckich pastorów i międzyrzeckiego mieszczaństwa. Dzieje Międzyrzecza przedstawione zastały także poprzez unikatowe znaleziska archeologiczne. Wzrok przyciąga tu przede wszystkim gemma rzymska Gordiana III oraz zachowany prawie w całości szkielet woja z 1094 roku.

Wiadomości o historii zamku zostały uzupełnione ciekawym wykładem uświetnionym prezentacją multimedialną. Jeszcze większe wrażenie wywołało zwiedzanie zamku, kiedy można było dotknąć ręką mury, które pamiętają naszych władców: Mieszka I, Bolesława Chrobrego, Bolesława Krzywoustego,  Kazimierza Wielkiego czy pierwszego elekcyjnego króla polski Henryka III Walezego, który wstąpił do zamku kiedy zmierzał z Francji do Krakowa, aby objąć tron Polski.

Pełni wrażeń udaliśmy się do Komendy Powiatowej Policji w Międzyrzeczu, gdzie spotkaliśmy się ze starszą aspirant Justyną Łętowską. Pani  Łętowska pokazała nam pracę policji „od kuchni”. Byliśmy pod wielkim wrażeniem, kiedy na monitorze mogliśmy obserwować osadzonego w celi. Poznaliśmy również pracę technika kryminalistyki. Pani pokazała nam sposób wykrywania odcisków palców na przedmiotach, a sami wróciliśmy do szkoły z własnymi odciskami.

„Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie” – nie trzeba jechać do dalekich miast, żeby poznać  historię naszego kraju.  Piękne miejsce, interesujący przewodnik - czego więcej nam trzeba.

Autor: WS i DK