IV miejsce w Polsce Dominiki Skarżyńskiej na XXXV Konkursie Krasomówczym Szkół Podstawowych w Legnicy

Ogromnym sukcesem jest zajęcie przez Dominikę Skarżyńska uczennicę klasy 8a IV miejsca w Polsce na XXXV Ogólnopolskim Konkursie Krasomówczym Szkół Podstawowych w Legnicy. Celem konkursu jest jak najpiękniejszą polszczyzną opowiedzieć o Polsce, wykorzystując wiedzę krajoznawczą. Finał ogólnopolski przeprowadza Oddział PTTK w Legnicy.

W tym roku brało w nim udział 56 osób. Uczniowie, którzy przybyli z całej Polski, podczas przesłuchań konkursowych  prezentowali wystąpienia o tematyce regionalnej i zachęcali do poznawania małej ojczyzny, opowiadali piękną polszczyzną o osobach ważnych dla nich i znanych w ich regionach. Poziom merytoryczny i artystyczny był w tym roku bardzo wysoki. Nasza uczennica zaprezentowała tekst „Powołanie”, w którym, przedstawiła postać Mirosława Rajtera- honorowego absolwenta naszej szkoły, podróżnika i językoznawcy, znawcy kultury Peru. Wypowiedź Dominiki uzyskała bardzo wysokie noty komisji i zakwalifikowana została do ścisłego finału. Tam zaprezentowała tekst  „List”, w którym mówiła o najstarszym liście miłosnym napisanym w języku polskim przez mieszkańca Międzyrzecza. Obydwa teksty wygłaszała oczywiście z pamięci, a wymogiem regulaminowym jest, by tekst pierwszy  mówić przez  5 minut, zaś finałowy przez 7 minut z tolerancją 30 sekund. Ważne jest nie tylko to, by przedstawić fakty i wydarzenia, ale przede wszystkim, by swoją historią zaczarować słuchaczy i ich porwać, by ją  po prostu pięknie opowiedzieć. Ta trudna sztuka udała się Dominice także w improwizacji. Po przedstawieniu bowiem tekstów finałowych, uczestnik losuje kopertę z tematem improwizacji. Ma chwilkę na zaplanowanie wypowiedzi, nie może notować, nie kontaktuje się też z opiekunem. Nasza reprezentantka wylosowała temat „W życiu ważne są takie chwile…”. Jej wystąpienie umożliwiło jej zajęcie 4 miejsca w Polsce.