Wtorek, 2024-04-30

Imieniny: Balladyny, Lilli

Apel z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę

„Z tej historii wielkiej, dumnej,

z władzy mocnej i rozumnej

czerpiesz dzisiaj wiarę, w kraju dobry los

Bez historii, mowy, sztuki

Bez mądrości tej z nauki

naród się zamieni w bezimienny kraj

dziś Ojczyzna jest w potrzebie

czeka ciebie, wierzy w ciebie

tysiąc lat historii patrzy w serce twe

Masz obronić co najlepsze

by służyło Polsce jeszcze

liczy na twą pomoc dziś Ojczyzna twa

dziś Ojczyzna twa”

Minęło sto lat od momentu, gdy nasza Ojczyzna odzyskała niepodległość. Jak opowiedzieć o nadziejach, tęsknotach, bólu, tragediach i radościach setek naszych rodaków, którym zawdzięczamy polską mowę i to, że o niewoli wiemy tylko z kart historii?  Widowisko słowno- muzyczne przygotowane przez panią Annę Spyrkę, Katarzynę i Piotra Falkowskich, panią Lidię Napierałę przybliżyło oglądającym, te bolesne rozterki, przed którymi stawali nasi rodacy, stawiający często walkę o Polskę, ponad dobro własne.  Nasz wielki rodak- Jan Paweł powiedział: „Wolności nie można tylko posiadać. Trzeba ją stale, stale zdobywać.” Wydaje się, że dzisiaj nasza suwerenność nie jest zagrożona, ale jakże często nasze własne konflikty, mogą na tyle osłabić państwo, że dojdzie do jego upadku, o czym nasza historia boleśnie powinna nam przypominać. Tym ważniejsze wydają się słowa, które zabrzmiały na początku uroczystości:

„Niepodległość to słowo, które w naszej historii było odmieniane na wiele sposobów. dzisiaj, gdy mówię Ojczyzna, widzę moją szkołę, moje miasto z wieżą kościoła i dom ze wspólnym stołem. Spotkajmy się w Polsce. Poszukajmy tego, co nas łączy i wspólnie cieszmy się dzisiejszym świętem.”

Autor: K.F.