Kangur matematyczny 2014

W dniu 20 marca 2014 roku o godzinie 9:00 w Zespole Edukacyjnym w Trzcielu, tak jak w bardzo wielu szkołach w Polsce, odbył się konkurs matematyczny „Kangur Matematyczny 2014”. W tym roku wzięło w nim udział 31 uczniów. Rozwiązywali oni zadania o zróżnicowanym stopniu trudności przez 75 minut. Nagrodą za umysłowy wysiłek, była układanka logiczna w kształcie breloczka, którą otrzymali wszyscy uczestnicy .

Międzynarodowy Konkurs "Kangur Matematyczny", organizowany przez Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych, wywodzi się z Australii, gdzie został zainaugurowany w latach osiemdziesiątych przez światowej sławy popularyzatora matematyki Petera O'Hallorana.  W 1990 roku został po raz pierwszy zorganizowany w Europie na terenie Francji i podobnie jak w Australii zyskał od razu dużą popularność. Z inicjatywy matematyków francuskich konkurs ogarniał stopniowo coraz więcej krajów europejskich i nie tylko. Międzynarodowy Konkurs jest w chwili obecnej najbardziej masową imprezą matematyczną na świecie. Jest on adresowany do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich, od klasy drugiej szkoły podstawowej do klas maturalnych w liceach i technikach. Rozgrywany jest sześciu kategoriach, które obejmują następujące klasy:

• Żaczek            - klasy 2 szkół podstawowych;

• Maluch - klasy 3 i 4 szkół podstawowych;

• Beniamin - klasy 5 i 6 szkół podstawowych;

• Kadet -            klasy I i II gimnazjów;

• Junior -           klasy III gimnazjów, I liceów i techników, I, II, III zasadniczych szkół zawodowych;

• Student - klasy II i III liceów i techników oraz IV techników.

Konkurs jest okazją do  popularyzacji matematyki wśród dzieci i młodzieży. W zeszłym roku w całej Polsce  wzięło w nim udział 313.228 uczniów. Cieszymy się, że także wśród naszych uczniów cieszy się on zainteresowaniem. Teraz pozostaje nam czekać na wyniki, które zostaną ogłoszone w czerwcu.