Wtorek, 2024-05-21

Imieniny: Jana, Moniki

Wycieczka kl. 2c do zakładu produkującego bombki w Stodolsku i do Parowozowni w Wolsztynie

W środę, 7 grudnia uczniowie klasy 2c z panią Małgorzatą Kuryś i rodzicami wybrali się na wycieczkę do państwa Grześkowiak, producentów szklanych ozdób choinkowych w Stodolsku i Parowozowni w Wolsztynie.

Pierwszym punktem naszej wycieczki była wizyta u państwa Grześkowiak w zakładzie produkującym bombki w Stodolsku. Obserwowaliśmy cały proces powstawania szklanej ozdoby choinkowej: dmuchania, srebrzenia, lakierowania, dekorowania, pakowania. Byliśmy również w magazynie - obejrzeliśmy gotowe, różnorodne bombki, które były gotowe do sprzedaży. Tutaj też odebraliśmy nasze zamówione bombki z imionami, a rodzice bardzo chętnie zakupili szklane ozdoby choinkowe na nadchodzące święta. Następnym punktem była Parowozownia w Wolsztynie. Od przewodnika dowiedzieliśmy się, że Parowozownia jest czynną lokomotywownią. Jest to jedyne takie miejsce, w którym obejrzeliśmy warsztaty, maszyny i urządzenia oraz inne obiekty zaplecza technicznego służące utrzymaniu i naprawie parowozów. Dowiedzieliśmy się również, że nie jest to skansen ani muzeum specjalnie utworzone dla prezentacji parowozów i ich zaplecza, ale czynna od ponad 100 lat prawdziwa parowozownia. Pełni wrażeń z upominkami i zakupami wróciliśmy do domu.