Wtorek, 2024-04-30

Dzień Patrona

My spadkobiercy majora Hubala

pragniemy  Polsce dzisiaj służyć tu

Nauką i pracą siły swe wyzwalać,

wybierać zawsze najlepsze z życia dróg

Dzień Patrona

Obchody Dnia Patrona Szkoły Podstawowej- majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala” rozpoczęła uroczysta msza w kościele parafialnym. W części artystycznej przypomniano postać patrona szkoły- dowódcy wydzielonego Oddziału Wojska Polskiego. We wrześniu 1939 roku, jego odział nie złożył broni, tylko walczył z hitlerowskim okupantem do kwietnia 1940 roku, kiedy to major Henryk Dobrzański zginął. Jego niezłomna postawa była przykładem dla wielu kolejnych pokoleń. Następnego dnia klasy 1-3 zwiedzały jednostkę wojskową w Międzyrzeczu. Poznawały życie współczesnych żołnierzy. Klasy starsze zwiedziły Międzyrzecki Rejon Umocniony, w którym zdobyły wiedzę o przebiegu II wojny światowej na naszych terenach. Jedna i druga grupa wróciła pełna wrażeń, a zwiedzanie zakończyła wojskową grochówka.