Wtorek, 2024-04-30

Imieniny: Balladyny, Lilli

„Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”

Ideą projektu „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP oraz popularyzacja wiedzy na ten temat. „Żołnierzami Wyklętymi” zwykło się nazywać żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego, którzy po pięciu latach okupacji niemieckiej zmuszeni byli walczyć nadal, ale teraz ze stalinowskim okupantem. Oni – wyklęci przez komunistyczny system, nie złożyli broni. Jeszcze raz poszli do lasu bronić miejscowej ludności przed MO, UB i NKWD.
       Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tysięcy osób. W ostatnich dniach wojny na terenie Polski działało 80 tysięcy partyzantów antykomunistycznych. Ostatni członek ruchu oporu – Józef Franczak ps. „Lalek” z oddziału kpt. Zdzisława Brońskiego „Uskoka” – zginął w obławie w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami osiemnaście lat po wojnie – 21 października 1963 roku. W praktyce jednak większość organizacji zbrojnych upadła na skutek braku reakcji mocarstw zachodnich na sfałszowanie przez PPR wyborów do Sejmu Ustawodawczego w styczniu 1947. W walkach podziemia z władzą zginęło około 15 tys. ludzi, w tym około 7 tys. członków podziemia. W przygotowanie biegu w Trzcielu zaangażowało się wielu uczniów naszej szkoły. W biegu wzięło udział około 240 osób, a drugie tyle im dopingowało. Po biegach obejrzeliśmy rekonstrukcję, która przypomniała trudne wybory, przed którymi stanęli żołnierze polskiego podziemia. Tylko w czterech miastach naszego województwa odbyły się biegi pamięci Żołnierzy Wyklętych.