Wtorek, 2024-04-30

Imieniny: Balladyny, Lilli

„Przybieżeli do Betlejem pasterze, grając skocznie dzieciąteczku na lirze…” - koncert kolęd w Filharmonii Folkloru Polskiego w Zbąszyniu

„Przybieżeli do Betlejem pasterze,

grając skocznie dzieciąteczku na lirze…”

- koncert kolęd w Filharmonii Folkloru Polskiego

w Zbąszyniu

Święta – pachnąca choinka, opłatek, rodzina i oczywiście kolędy. Pierwotnie były one radosnymi pieśniami noworocznymi, które przyjęły formę religijnej pieśni bożonarodzeniowej.  Najstarsza zachowana polska kolęda pochodzi z 1424 roku. W XVII wieku powstała kolęda „ W żłobie leży”, której autorstwo przypisuje się Piotrowi Skardze. Autorem równie znanej kolędy „Bóg się rodzi” był Franciszek Karpiński.  Do dzisiaj zachowało się ponad 500 kolęd i pastorałek. I nie jest to liczba zamknięta, gdyż powstają ciągle nowe utwory, które są równie popularne, jak kolędy tradycyjne.

Na koncercie kolęd, na który co roku zaprasza nas Szkoła Muzyczna w Zbąszyniu, mogliśmy wysłuchać kilkunastu utworów. Wykonywali je uczniowie szkoły na różnych instrumentach: akordeonie, fortepianie, skrzypcach, trąbce, gitarze. Szczególnie głośne brawa otrzymali ci, którzy są także uczniami naszej szkoły.  Wyjazd uczniów Szkoły Podstawowej na koncert zorganizowała pani Zyta Wojciechowska.

Autor: K.F.