Szkoła Podstawowa im mjr. H. Dobrzańskiego "Hubala"

Szkoła Podstawowa im mjr. H. Dobrzańskiego "Hubala"

66-320 Trzciel
ul. Kościuszki 21
Tel.: (95) 743-12-18/19, Fax: (95) 743-12-18

zetrzciel@zetrzciel.szkolnastrona.pl

Kalendarium

Wtorek, 2024-04-30

Imieniny: Balladyny, Lilli

Kartka z kalendarza

Klasy czwarte w Teatrze Wielkim w Poznaniu

Przedstawienie baletowe "Dziadek do orzechów" Piotra Czajkowskiego

02 grudnia 2015 roku 15 klasy czwarte wybrały się na przedstawienie baletowe „Dziadek do orzechów” Piotra Czajkowskiego. Poznały magiczną historię Klary, która otrzymała w prezencie świątecznym dziadka do orzechów. Gdy zasnęła, a zegar wybił północ, dziewczynka pobiegła do salonu, który opanowały myszy. Dziadek do orzechów ożywa, przybiegają mu na pomoc ołowiane żołnierzyki i walczą z myszami. Dziadek do orzechów staje się pięknym księciem i zabiera Klarę w magiczną podróż. Podczas wyprawy spotykają śnieżynki, które tańczą wspaniały taniec. Potem udają się do kolorowej krainy. Tam odbywają się tańce: hiszpański, arabski, chiński i kolorowy walc kwiatów. Podróż jest zachwycająca i bajkowa. Balet oczarował naszych uczniów.  Sama muzyka skomponowana przez Czajkowskiego i historia opowiedziana przez Hoffmanna jest piękna. Ale taniec, zarówno solistów, jak i uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej to prawdziwe arcydzieło. Scenografia jest wspaniała – pomysłowa i oryginalna. Kostiumy są równie wyjątkowe, trudno wyobrazić sobie ładniejsze. Ten spektakl jest naprawdę wyjątkowy i magiczny. Na długo zapada w pamięć. Ciężko wrócić później do rzeczywistości. Wielkim zaskoczeniem dla  publiczności były urocze śnieżynki z orszaku Dobrej Wróżki (najmłodsze miały po 5 lat) oraz  imponującą umiejętnościami Klary –jedenastoletniej Moniki Kieliby, uczennicy Szkoły Baletowej.

Po spektaklu mieliśmy możliwość obejrzenia teatru od kulis. Różnica była ogromna! Weszliśmy na scenę, która wyglądał zupełni inaczej niż od strony widowni. To uzmysłowiło wielkie znaczenie oświetlenia dla przedstawienia. Dowiedzieliśmy się, że sukienka baletowa nazywa się „paczka”, a specjalne buty z utwardzonymi czubkami  to puenty. Uczniowie zrozumieli, że w trakcie przedstawienia za kulisami pracuje duża grupa ludzi, której nie widać, a ich praca ma tak samo duże znaczenie dla ostatecznego efektu, jak i taniec solistów.

Ponieważ pogoda była deszczowa z przyjemnością zakończyliśmy naszą wycieczkę wizytą w Palmiarni. Zachwyt wzbudziły w niej nie gigantyczne palmy i kaktusy, ale ogromne karpie koi, które są tak oswojone, że można ich dotknąć. Może przed świętami te gigantyczne „złote rybki” będą spełniały marzenia o wielkich prezentach?

                                                                                                                                                                                                                                                             

 

Autor: K.F.