"Zjednoczeni w różnorodności"- Europejski Dzień Języków

9 października 2015 obchodziliśmy w naszej szkole Europejski Dzień Języków - święto, które  już na stałe zagościło wśród naszych imprez szkolnych.  Głównym celem tego przedsięwzięcia jest propagowanie idei europejskiej oraz uświadomienie uczniom korzyści płynących z nauki języków obcych. Nie można również pominąć wzmacniania zdrowego współzawodnictwa,  przełamywania barier w prezentowaniu swoich prac przed społecznością szkolną oraz integracji zespołów klasowych i całej społeczności uczniowskiej.

Program obchodów opierał się na rywalizacji między klasami w 3 kategoriach:

1. Gazetka, każda klasa przygotowywała ją na inny temat:
    • 4a-flagi państw UE;
    • 4b-stolice państw UE;
    • 5a –mapa konturowa  UE;
    • 6a-„ Dzień Dobry” w  językach UE;
    • 6b-„ Dziękuję” w językach UE.

W tej kategorii pierwsze miejsce zajęła 6a, drugie miejsce - 4b, trzecie - 6b, a czwarte 4a i 5a.

1. Quiz „Co wiemy o państwach Unii Europejskiej?”

W tej kategorii pierwsze miejsce zajęła 6a, drugie miejsce – 4a, 5a, 6b, a trzecie - 4b.

1. Piosenka europejska

Każda klasa wykonywała  piosenkę znanego artysty w wylosowanym wcześniej języku. Uczniowie był znakomicie przygotowani muzycznie i mieli piękne stroje (uwagę zwracała tu klasa 4a).

I miejsce:

• 6a (Uczniowie przygotowali remix dwóch czeskich piosenek: Heleny Vondrackovej „Malowany dzbanku” i zespołu Banjo Band „Jozin z Bazin”
  • 6b (utwór francuskiej piosenkarki Indila zatytułowanej „Derniere Danse”).

II miejsce:

• 4a (piosenka w języku hiszpańskim Jeanette pod tytułem „Porque te vas”).
  • 4b (piosenka w języku rosyjskim zespołu Za-No-Za „Kanikuły”).

III miejsce:

• 5a (piosenka w języku włoskim „Felicita”  wykonywana przez Al Bano i Rominę Power).

Klasą zwycięską tego dnia po podsumowaniu punktów z gazetki, quizu i piosenki okazała się klasa 6a; II miejsce-6b, III-4a, IV-5a, V-4b

Występy oceniało jury w składzie: pani Ewelina Twardowska, pani Aleksandra Urbańska oraz pani Agnieszka Pietrusik.

W trakcie uroczystości Oliwia Kudlak zaśpiewała piosenkę „Europo witaj nam”.  Wszystkie dzieci zaśpiewały także piosenkę „Panie Janie” w czterech językach. W czasie trwania imprezy mogliśmy podziwiać prace plastyczne wykonane pod hasłem Europa- nasz wspólny dom. Najlepsze prace to: I miejsce Amelia Hinz (4b), Jakub Wachoński (6a) i Paulina Węglowska (4a). Wyróżnienia: Świtała Sandra, Łukowski Emilia, Eliza Wojas, Klaudia Struzik, Aleksandra Kuryś

Wszyscy zwycięzcy konkursów z okazji Święta Wielojęzyczności otrzymali dyplomy, drobne upominki, a wszyscy uczestnicy dyplomy i słodycze.

Europejski Dzień Języków przyczynił się do wzbogacenia wiedzy naszych uczniów z zakresu edukacji europejskiej. Uczniowie w atmosferze radości i zabawy mogli sprawdzić i poszerzyć swoją wiedzę na temat państw i języków europejskich. Uroczystość stała się także okazją do zaprezentowania talentów uczniów z różnych dziedzin.

Autor: K.F.