Wycieczka szkolna do Falkenberg

Szkoła Podstawowa w Trzcielu  od lat współpracuje z niemiecką szkołą podstawową. Placówka ta mieści się w małej, malowniczej miejscowości Falkenberg,  położonej w Brandenburgii, w powiecie Märkisch - Oderland, około 180 km od Trzciela, 70 km od Kostrzyna i 60 km od Berlina. Od 13 już lat szkoły organizują wspólne przedsięwzięcia kulturalno-sportowe i wymianę młodzieży. Uczniowie polscy i niemieccy poznają swoje kraje, tradycje, nawiązują przyjaźnie. Co roku zabieramy uczniów z naszej szkoły, by zobaczyli, że mimo różnic językowych wiele nas łączy.

23 września z wizytą do zaprzyjaźnionej niemieckiej szkoły udało się 15 uczniów  z klasy 5a wraz z dwoma opiekunkami: Joanną Gwiazdą oraz Katarzyną Falkowską. Po powitaniu przez dyrektora szkoły  z wielkim zaciekawieniem obejrzeli szkołę. Poznali swoich niemieckich rówieśników. Bawili się z nimi na placu zabaw, grali w piłkę oraz tenisa stołowego na sali gimnastycznej. Obejrzeli malowniczo położony Falkenberg. Część uczniów wzięła udział  w zajęciach lepienia z gliny, które bardzo się im spodobały. Wieczorem, podczas wspólnego grilla- zostali powitani oficjalnie przez burmistrza. Aby lepiej się poznać uczniowie nocowali u rodzin niemieckich, które jak zawsze, bardzo ciepło przyjęły naszych wychowanków. Drugiego dnia wizyty organizatorzy zaplanowali pokazanie nam swojej stolicy. Zwiedziliśmy Muzeum Techniki, obejrzeliśmy centrum miasta, pokazano nam najważniejsze zabytki. Pełni wrażeń uczniowie polscy i niemieccy w piątek wzięli udział w zajęciach, których celem było podsumowanie pobytu w Niemczech. Wspólnie uczniowie przygotowali plakaty, na których umieszczali zdjęcia z pobytu i pisali, co im się najbardziej podobało czy też, co ich zaskoczyło.  W drodze do domu dzieci miały możliwość zwiedzenia małego miasteczka Bad Freienwalde.

Uczestnictwo w tej wycieczce było wspaniałą  przygodą i cenną lekcją dla dzieci. Koordynująca od samego początku współpracę- pani Joanna Gwiazda, wie, jak duże znaczenie wychowujące i edukujące mają wspólne spotkania dzieci z naszych szkół.  Uczniowie przyswoili nowe słownictwo, zobaczyli, jak wygląda codzienne życie niemieckich rodzin, poznali kuchnię niemiecką, zwiedzili Falkenberg i Berlin oraz zawarli nowe przyjaźnie.

Autor: K.F.