Europejski Dzień Języków

Dnia 07.10.2014 roku w Zespole Edukacyjnym w Trzcielu już od rana rozbrzmiewały pozdrowienia w wielu językach europejskich, na korytarzach słychać było śpiewających w różnych językach uczniów,  klasy były przystrojone flagami państw europejskich, a na gazetkach klasowych wywieszono podstawowe informacje o wybranych państwach europejskich. Jednym słowem zbliżał się finał kilkutygodniowych przygotowań do Europejskiego Dnia Języków, którego organizatorem była pani Aleksandra Urbańska. Klasy 1-3 przygotowywały pracę plastyczną na temat wybranego kraju oraz piosenkę w języku obcym. Jury w składzie: pani Alina Konieczek, pani Joanna Gwiazda, pani Anna Spyrka, przyznało nagrody i wyróżnienia najlepszym. Za pracę plastyczną w kategorii klas 1-3 nagrody otrzymali:

1. Klaudia Kuca –kl.3a;

2. Michał Wieruszewski, Marcin Szawerda, Damian Ernest i Kacper Wujda- –kl.3a;

3.  Julia Raj, Julia Wawrzyniak kl.3a;

Wyróżniono prace:

Agnieszki Roszak, Dominiki Skarżyńskiej, Zuzanny Tkaczuk- kl.3a;

Marysi Struzik, Zuzanny Menzebach- kl.3b;

Amelii Hinz, Justyny Kusz- kl.3b.

W międzyklasowym konkursie piosenki klas 1-3 zwyciężyła Tamara Cichewicz (2b), drugie miejsce zajął Mateusz Nowicki (1b), a trzecie Adrianna Affeld (1b).

Występy klasy 4-6 poprzedziła prezentacja na temat Unii Europejskiej przygotowana przez panią Aleksandrę Urbańską. Uczniowie już od kilku tygodni przygotowywali się, aby przedstawić zgromadzonym:

• plakat na temat wybranego kraju, zawierający mapę państwa z zaznaczoną stolicą, głównymi miastami, powierzchnią i liczbą ludności;

• flagę państwa, wykonaną dowolną techniką;

• prezentację zawierającą powitanie w języku narodowym, znak rozpoznawczy danego państwa, sławne osoby, walory turystyczne, ciekawostki;

• dekorację swojej klasy powiązaną z prezentacją wybranego państwa;

• zaprezentować swoją wiedzę w  konkursie dotyczącym Unii Europejskiej.

Wszystkie klasy prezentowały zadania w bardzo ciekawy sposób i zaangażowały się w przygotowanie swoich zadań. Uczniowie przygotowali również potrawy charakterystyczne dla państw, które omawiali. Zaprezentowali scenki związane z wybitnymi postaciami, tańce narodowe i znane piosenki. Jury miało duży problem z wyborem najlepszych, w swojej ocenie kierowało się pomysłowością, estetyką oryginalnością i samodzielnością wykonania zadań przez uczniów. Pierwsze miejsce zajęła klasa 5a, drugie- 6a, trzecie- 5b. W czasie pomiędzy poszczególnymi wystąpieniami uczniowie Gimnazjum prezentowali zabawne scenki, zachęcające do nauki języków obcych. Niewątpliwie Europejski Dzień Języków przygotowany pod kierunkiem pani Aleksandry Urbańskiej wzbogacił wiedzę naszych uczniów na temat krajów Unii Europejskiej i zachęcił ich do nauki języków.