FALKENBERG-TRZCIEl- kolejne lata współpracy między naszymi szkołami. Spotkanie w Lunow-Stolzenhagen

Spotkanie w Lunow-Stolzenhagen

Szkoła Podstawowa w Trzcielu  od lat współpracuje z niemiecką szkołą podstawową. Placówka ta mieści się w małej, malowniczej miejscowości Falkenberg,  położonej w Brandenburgii, w powiecie Märkisch - Oderland, około 180 km od Trzciela, 70 km od Kostrzyna i 60 km od Berlina. Od 15  lat szkoły organizują wspólne przedsięwzięcia kulturalno-sportowe i wymianę młodzieży. Uczniowie polscy i niemieccy poznają swoje kraje, tradycje, nawiązują przyjaźnie oraz uczą się,  że mimo różnic językowych wiele nas łączy.

W dniach 12-14.09.2018 w ramach współpracy polsko-niemieckiej odbyło spotkanie uczniów obu szkół w Niemczech, w Lunow-Stolzenhagen. To mała malownicza miejscowość położona 6 km od granicy polsko-niemieckiej w Osinowie Dolnym. W wymianie wzięło udział 10 uczniów klas szóstych ze szkoły w Trzcielu oraz 10 ze  szkoły w Falkenbergu.

Program spotkania był bardzo ciekawy. Uczniowie mieli możliwość uczestniczenia   w zajęciach tanecznych (hip-hop), plastycznych (technika zdobnicza decoupage), warsztatach DRUMS ALIVE (są to zajęcia taneczne z wykorzystaniem muzyki, piłek Body Ball i pałeczek perkusyjnych) oraz zajęciach muzycznych, na których przy  akompaniamencie gitary śpiewali znane piosenki w języku polskim, niemieckim oraz angielskim.  Oprócz tego zapewniono dzieciom szereg innych atrakcji, między innymi spływ kajakowy kanałem rzeki Odry-Hohensaaten–Friedrichsthal, ognisko, dyskotekę, gry i zabawy sportowe. Do dyspozycji grupy była również duża sala gimnastyczna oraz plac zabaw.

Uczestnictwo w tego typu wyjazdach jest zawsze niezapomnianym przeżyciem, wspaniałą  przygodą i cenną lekcją dla dzieci. Uczniowie mają bowiem okazję porozmawiać  w obcym języku, zwiedzić nowe miejsca,   poznać inne zwyczaje oraz zawrzeć przyjaźnie.

Autor: Joanna Gwiazda